,,Kosogłos” – I co dalej?

Tytuł: ,,Kosogłos”
Autor: Suzanne Collins

,,Kosogłos”- dopełnienie całości, wisienka na torcie trylogii ,,Igrzysk Śmierci”, czyta się jednym tchem, tylko ważne jest żeby nie zapomnieć oddychać  z wrażenia. Trzecia część została napisana w zupełnie innym tonie niż dwie poprzednie. Przede wszystkim akcja w końcu nie dzieje się na arenie tylko w ukrytym w podziemiach dystrykcie trzynastym. Moim zdaniem ,,Kosogłos” to  wspaniałe dzieło szczególnie pod względem psychologicznym. Głodowe Igrzyska na tyle zniszczyły wewnętrznie główną bohaterkę, że ta sama nie wie co ma ze sobą zrobić, nie może odnaleźć się w obecnej sytuacji, gubi się we własnych myślach, przez co opisy jej przemyśleń jeszcze bardziej ubarwiają historię.

Po 75. Igrzyskach Śmierci sytuacja w państwie Panem gwałtownie się zmienia. Ludzie dystryktach już nie chcą wysłuchiwać dłużej kłamstw Kapitolu, zaczynają się buntować. Zachęca ich do tego zachowanie siedemnastoletniej Katniss Everdeen, która niszcząc pole siłowe wokół areny, udowadnia swoją niechęć do władzy. Ledwo żywą dziewczynę udaje się wyleczyć i przetransportować do tajemniczej trzynastki. Ona, Finnick i Beetee mają szczęście, ale Peeta i reszta zwycięzców z poprzednich lat – niestety nie. Są porwani przez kapitolińczyków, przetrzymywani w więzieniu i torturowani.

 ,,Nie mogę uwierzyć, że tak normalnie wyglądam na zewnątrz, choć w środku mam kompletne pobojowisko.”

 Bycie silnym jest dużo trudniejsze od poddania się. Katniss o tym doskonale wie. Ale czasami niektóre wybory po prostu nas przerastają. Z tego też doskonale zdaje sobie sprawę. Na ile wystarczy jej siły żeby walczyć i przeciwstawić się Kapitolowi? Kto znowu tym razy ucierpi? Ile będzie ofiar? Ludzie chcą mieć swojego przywódcę, który pokaże im jak walczyć, jak się nie poddawać, jak przetrwać. Kto zostanie tytułowym Kosogłosem?

 ,,Ogień jest zaraźliwy! I jeśli my płoniemy, ty płoniesz razem z nami.”

 Peeta zrobi wszystko żeby ochronić Katniss. On wciąż ją kocha. Ale Kapitol potrafi zrobić z ludzi co tylko zechce. Teraz kiedy główna bohaterka już wie jakim uczuciem darzy chłopaka wszystko może się zmienić. Czy miłość może przetrwać mimo wszystko?

,,Kosogłos”  to świetne zakończenie całej trylogii ,,Igrzysk Śmierci”.  Bardzo zżyłam się z wydarzeniami na arenie i w tej części trochę mi ich brakowało, ale i tak uważam tą książkę za wartościową, ciekawą, pełną złotych myśli i wspaniałych cytatów. Jedyne co mnie dobiło to samo zakończenie, które było troszkę przygnębiające, choć pokazywało ono, że życie nie zawsze toczy się po naszej myśli.

Na koniec jeden z moich ulubionych cytatów:

,,- Katniss, … on nadal usiłuje ocalić ci życie.

Ocalić mi życie? Nagle to do mnie dociera – igrzyska wciąż trwają. Opuściliśmy arenę, ale ponieważ nie zginęło żadne z nas – ani ja, ani Peeta, jego ostatnie życzenie, żeby uchronić mnie przed śmiercią, nie straciło aktualności.’’

Ocena: 9,5/10

kosoglos-o19613

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s