Każdy YouTuber napisał już książkę – „Username: Evie”

Aż wstyd się przyznać, że nigdy nie czytałam komiksu, ale niestety tak było… Nie znam „Tytusa, Romka i Atomka” i dosyć tego żałuję, zamierzam zabrać się za te zaległości, bo oprócz paru rysunków zamieszczonych gdzieś w gazecie czy na tyle wody do picia nie mam pojęcia w ogóle jak wygląda „dobry” komiks i na jaki warto zwrócić uwagę. Na szczęście dla mnie, z głębokiej niewiedzy na temat tego jak się czyta komiksy wyciągnęła mnie książka Joe Sugg’a, „Username: Evie”, brata TEJ słynnej Zoelli, autorki „Girl Online” i jej kontynuacji.

Ostatnio zauważyłam, że YouTuber bez wydanej książki to wręcz nie YouTuber, zwłaszcza na rynku zagranicznym, tam znajdziemy wiele pozycji napisanych przez internetowe gwiazdy. Kto się interesuje YouTubem wie, że swoje debiutanckie książki wydali nie tylko Zoella i jej brat, ale także ich bliski przyjaciel Capsar Lee, Marcus Buttler, Connor Franta, Tanya Burr czy Louise Pentland znana z modowego kanału Sprinkle of Glitter i wiele innych. W Polsce jest to również rozpowszechnione, przykładami są np. Krzysztof Gonciarz – „Webshows”, „Tajniki Makijażu” Red Lipstick Monster, „Lekkostronniczy” Karol Pacek i Włodek Markowicz, „Nic bardziej mylnego” Radek Kotarski oraz naprawdę przydatny poradnik Pauliny Mikuły z kanału Mówiąc Inaczej o tym samym tytule.

Niemniej jednak, czym się różnią książki autorów polskich filmików od tych zagranicznych? W Polsce jeszcze nikt nie odważył się napisać zwyczajnej powieści fabularnej tak jak zrobiła to choćby nawet Zoella. Wydaje mi się, że rynek książkowy jest teraz otwarty na wszelakie, różnorodne propozycje i takie coś mogłoby się przyjąć, natomiast jaki byłby poziom tych opowiadań? Nie czarujmy się, „Girl Online” to nie jest wybitne dzieło sztuki, które mogłoby górować na światowej liście bestsellerów, ale jest to zdecydowanie książka, którą warto wziąć na plażę i w przerwach między kąpielami w morzy warto dla relaksu poczytać.

Zoe Sugg z pewnością wiele się napracowała przy pisaniu swojej książki, wszak pomysł nie wpada „od tak” do głowy i trzeba ją pochwalić za stworzenie takiej lekkiej i niemęczącej historii, ale teraz nadchodzi czas porównywania rodzeństwa, oj pewnie nikt tego nie lubi, ale ja sobie nie odpuszczę póki tego nie zrobię. Joe znacznie lepiej poradził sobie w pisarstwie z „Username:Evie” niż Zoe, nie chodzi mi o wykonanie, bo zbrodnią by było porównywanie powieści do komiksu, ale pod względem fabularnym. Ale w ogóle o co chodzi?

Główną bohaterką komiksu jest nastoletnia Evie, którą często spotyka w szkole wiele bolesnych słów, krytyki i szyderstw. Wychowywana jest przez niepełnosprawnego ojca, który chce dla córki jak najlepiej i widząc problemy, z którymi dane jest jej zmierzyć się w szkole tworzy dla niej wirtualny świat, gdzie może się schować w każdej chwili przed jej oprawcami. Ale czy ta idylliczna kraina faktycznie będzie odcięciem od wszystkich kłopotów? Czy wszystko będzie łatwe, proste i przyjemne?

Tego dowiadujemy się właśnie w „Username:Evie” w bardzo kreatywny sposób. Oprócz ciekawej fabuły nasza wyobraźnia może sobie poszaleć również dzięki wspaniałym ilustracjom, które bardzo przyciągają wzrok i pomagają wizualizować sobie całą akcję.

Tak jak pisałam, jest to mój pierwszy komiks „na poważnie” i zbytnio nie mam dużego porównania, ale jak na pierwsze doświadczenie to uważam, że było ono całkiem udane. Czytało się szybko, przyjemnie, jeśli ktoś nie jest jeszcze zdecydowany jaką luźną książkę zabrać na wakacje to gorąco polecam komiks Joe, bo jednak jest to coś innego co może sprawić niezłą frajdę.

Ocena: 8/10

Tytuł: „Username: Evie”
Autor: Joe Sugg
Tłumacz: Tomasz Brzozowski, Julia Diduch
Wydawnictwo: Insignis
Stron: 184

JS_UE_3D_front

Reklamy

3 myśli nt. „Każdy YouTuber napisał już książkę – „Username: Evie”

  1. Pingback: 10 sposobów jak przetrwać przeziębienie – Barakuda Style

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s