O tym dlaczego warto uczyć się języków

Jakiego przedmiotu nie należy olewać w szkole

Jak uważam, że w szkole nie wszystkie przedmioty są nam potrzebne i niektóre można „olać”, tak sądzę, że języków trzeba się  uczyć, a przede wszystkim warto! Przeciętny Kowalski powinien znać chociaż angielski w stopniu komunikatywnym, a dlaczego?

Możliwości

unnamedPo pierwsze w XXI wieku ciężko jest powiedzieć, że nie ma możliwości ku temu, bo teraz na każdym kroku możemy znaleźć różne kursy online, szkoły językowe, słowniki, fiszki, podręczniki i różne, nowoczesne metody nauki. Ktoś może powiedzieć: „Ale to wszystko kosztuje!” Otóż niekoniecznie, jak się chce oto się potrafi, naprzeciwko wychodzą nam strony takie jak Duolingo, Babbel, Memrise, FluentU czy HiNative. Wszystkie darmowe i bardzo pomocne.

Wypiekacz do chleba

Znajomość języka bardzo ułatwia zwyczajne, codzienne życie. Prosty przykład, niedawno dostałam (pożyczyłam?) dosyć wiekową maszynę do wypieku chleba, która przyszła ze Stanów. Pomimo swoich lat nie była zbytnio używana, może z raz, aczkolwiek ten model dosyć ciężko byłoby dostać w zwyczajnym sklepie, a myślę, że przez Internet nie udałoby się jej kupić. Urządzenie z USA, instrukcja po angielsku, turecku, czesku, niemiecku, ale nie po polsku. I co tu teraz zrobić?

Przejdźmy zatem do rzeczy

Właśnie w takich sytuacjach znajomości języka obcego jest zbawienna, nie muszę przecież zrozumieć wszystkiego, ogólny sens jest najważniejszy. Wiele osób zraża się, tylko dlatego, że kiedy chcą przeczytać swoją pierwszą książkę po angielsku to nie rozumieją wszystkich słów. Też tak miałam, ale nie to jest najważniejsze żeby tłumaczyć sobie w głowie fragment po fragmencie, tylko to żeby czytać i z kontekstu wywnioskować poszczególne znaczenia.

Wiedza

Oczywiście, jakaś wiedza do tego potrzebna jest. Dlatego naprzeciw nam ze swoimi propozycjami wychodzą różne wydawnictwa, które chcą nas zachęcić do czytania w obcym języki poprzez tworzenie krótszych i zarazem łatwiejszych wydań popularnych tytułów, zaczynając od bajek, na klasyce kończąc. Moimi propozycjami są Penguin Readers oraz wydawnictwo Ze Słownikiem, a także dla chętnych, którzy chcą się dowiedzieć co się dzieje na bieżąco na świecie polecam gazety English Matters czy Deutsch Aktuell wydawane przez wydawnictwo Colorfulmedia. Oprócz tych dwóch tytułów mają także wersje po francusku, włosku, hiszpańsku i rosyjsku. Obok każdego artykułu mamy zamieszczony słowniczek, który w dużej mierze ułatwia rozumienie.

Trochę odeszłam od tematu

Moją główną myślą jest to, że czasem w zwyczajnej sytuacji przyda nam się język. Często lubimy zamówić sobie jakieś zagraniczne produkty, a producenci zazwyczaj dołączają jakąś drobną karteczkę, w której jest krótki opis urządzenia/ kosmetyku/ rzeczy, a także parę miłych słów. Głupio by było tego nie zrozumieć, prawda? A jeszcze gorzej obudzić się rano z wysypką na całej twarzy, bo nie zauważyliśmy, że dany krem jest uczulający…

Internet po angielsku

Teraz kiedy chcemy dowiedzieć się czegokolwiek ze świata, poznać punkt widzenia innych ludzi, państw na daną sprawę to jedyne co nam zostaje to poszukać na obcojęzycznych stronach. Najwięcej artykułów znajdziemy na stornach napisanych po angielsku i zazwyczaj są one najciekawsze.

maxresdefault

Książki

Jeśli chcemy przeczytać dobrą książkę, bez tłumaczenia, który nieraz bardzo dużo zmienia to jedyna opcja jaka zostaje to sięgnąć po oryginał.

Praca

Nie wspominam już nawet o fakcie, że nie znając języka pracodawcy raczej nie będą patrzeć przychylnym okiem. Ale to odłóżmy na bok, bo nauka niekoniecznie musi kojarzyć się zawsze źle. Za to kolejnym argumentem przemawiającym „za” jest z pewnością to, że o wiele łatwiej będzie nam się dogadać za granicą, na migi nie ma co liczyć. Dużo się słyszy, że ktoś się boi mówić.  A teraz przykład. Do Polski przyjeżdża hm… Hiszpan, nie umie mówić płynnie po polsku, ale przynajmniej stara się jakoś z tobą dogadać. Jak się czujesz? Ja osobiście bardzo się cieszę, że ta osoba się przynajmniej stara, na odwrót też tak jest.

Ciągle o tym angielskim

W tym poście może się rzucić w oczy, że pisałam głównie o języku angielskiego. Tak jest najłatwiej, bo z nim spotykamy się najczęściej, co wcale nie znaczy, że hiszpański, włoski czy japoński nie są warte nauki. Wręcz przeciwnie, teraz im „ciekawszy” język znamy, tym lepsze możliwości i perspektywy nam to daje.

dsc08830

Często demotywuje nas, że uczenie się języków jest czasochłonne… a co nie jest? Warto zacząć działać, bo czas i tak upłynie. Mam nadzieję, że leniuszków nieco zmotywowałam, a osoby z kończącą się motywacją po przeczytaniu tego z powrotem wezmą się w garść, bo powodów, dla których warto znać języki jest bardzo dużo.

Reklamy

14 myśli nt. „O tym dlaczego warto uczyć się języków

 1. Język angielski obecnie pojawia się tak często, że praktycznie w dużej mierze sam wchodzi do głowy. Dla mnie najlepszym kursem okazały się regularne spotkania w gronie zagranicznych studentów, gdzie każdy czuł się swobodnie i nie bał się mówić, nawet jeśli popełniał błędy. Nikt nie czuł presji, a po semestrze takich spotkań umiejętności językowe każdego z uczestników faktycznie się poprawiły. Faktycznie nawet podstawowa znajomość angielskiego może nam bardzo ułatwić życie. Nie zgodzę się z tylko z tym, że nie wszystkie przedmioty w szkole się przydają. Też tak kiedyś myślałam, a niejednokrotnie po latach okazało się, że wiedza zdobyta na historii, matematyce, czy geografi przydaje się w życiu 😉

  Polubienie

  • Hmm.. może jeszcze do tego nie dorosłam. 😀 Osobiście uważam, że owszem, każdy przedmiot po części nam się przyda w przyszłości, ale czasem uczą w szkołach wielu niepotrzebnych rzeczy, a nauczyciel sam nie potrafi stwierdzić w jakich sytuacjach ta wiedza okaże się przydatna.

   Polubienie

 2. W XXI wieku język angielski to podstawa. Inne języki też są bardzo ważne, w zależności od tego co robimy w życiu. Smutne jest to że niektórzy nie potrafią się wysłowić w ojczystym języku i używają bardzo płytkiego słownictwa. A w języku obcym świetnie się dogadują.

  Polubienie

  • Racja, takie przypadki też istnieją, ale wydaje mi się, że to bardziej w sutuacjach, gdy osoba jest dwujęzyczna, bo ciężko jest nauczyć się języka obcego nie znając dobrze swojego rodzimego.

   Polubienie

 3. Rzeczywiście znajomość języków obcych jest ważna jednak w szkole uważam, że nie idzie to w tą stronę co powinno. Tak naprawdę uczymy się pod egzamin gimazjnalny a później pod maturę. A gdzie praktyka? Ostanio na mojej lekcji więcej osób wiedziało jak jest niezależna kobieta niż pieczarka. Jak dla mnie trochę smutne. Ale i tak warto uczyć się języka.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 4. Masz całkowitą rację, nauka języków jest niezmiernie istotna. I rzeczywiście nawet bez kursów wymagających nakładów finansowych bądź wstrzelenia się w grafik zajęć są sposoby na naukę. Sama poluję na książki z Wydawnictwa Ze słownikiem, a na mela przychodzą mi słówka z portalu słówka.pl – też polecam 😉
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  Polubienie

 5. Komunikatywna jestem 🙂 Z prostymi tekstami też radzę sobie całkiem nieźle. Niestety mam problem z czytaniem książek w oryginale – więcej z tym zachodu i nerwów oraz mniej przyjemności, więc skutecznie się wystrzegam (chociaż, jeśli bardzo mi zależy, to przeczytam). Przede mną „Tajemniczy ogród” właśnie z Wydawnictwa [ze słownikiem] – zobaczymy 🙂

  Polubienie

 6. Teraz bez języka nie ma praktycznie nic. Dobrej pracy, zrozumienia etykiet na produktach( często mama mnie prosi, żeby coś tam jej przetłumaczyć na kosmetykach) Jeszcze za angielskie książki się nie biorę, ale może to już czas. Ostatnio widzę, że jak nie praktykuję to dużo zapominam i czuję, że mój poziom znajomości języka mocno zniżał 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s